У серији текстова пратимо шта су изабрани градоначелници обећавали у предизборној кампањи, а шта је од тих обећања реализовано у првој години мандата. У Бијељини је на мјесто градоначелника изабран Љубиша Петровић који је освојио 24.470 гласова или 47,01%, док је бивши градоначелник Мићо Мићић, освојио 21.374 гласова или 41,06%.
Међутим, од самог почетка мандата нови градоначелник се суочио са великим проблемом да нема скупштинску већину која би подржавала његове идеје и политике. Наиме, скупштинска већина је предвођена одборницима СНСД-а и има могућност да кочи спровођење политика за које се залаже градоначелник Петровић. Ово у великој мјери утиче на сам рад градоначелника али и на функционисање града.
Иницијатива Истиномјер је спроводила мониторинг испуњености предизборних обећања челника локалних власти у периоду 2016. до 2020. године, међу којима је била и Бијељина. Претходна локална власт овог града је у предизборној кампањи 2016. године имала 30 обећања. Од овог броја у потпуности је испуњено свега 4, док су већим дијелом била испуњена два обећања, што представља свега 20% од укупног броја обећања. Дјелимично је било испуњено 10, једно обећање је мањим дијелом испуњено док је неиспуњених било 13, што представља скоро 50% неиспуњених предизборнних обећања.
За разлику од старе локалне власти у Бијељини, актуелни градоначелник Љубиша Петровић у предизборној кампањи није имао велика обећања грађанима у виду великих инфраструктурних пројеката. Он је по овоме на одређени начин и специфичан у односу на друге градоначелнике у Републици Српској који су у предизборној кампањи обећавали и шаком и капом. Наиме, у току предизборне кампање Петровић је истицао да ће се залагати за „побољшање квалитета живота обичних људи, враћање достојанства борцима, пензионерима и пољопривредницима, као и посвећеност младима кроз стварање повољног пословног амбијента како би се млади запослили и стварали породице.“ Такође, истицао је да ће пољопривреда имати посебан третман и подршку од стране градске власти, да ће дефинисати пронаталитетну политику на локалном нивоу као и повећање буџетских издвајања за демобилисане борце и РВИ, као и за чланове породица погинулих бораца.
У предизборној кампањи на питање шта ће прво урадити уколико постане градоначелник Бијељине Љубиша Петровић је одговорио „Заједно са својим сарадницима и својим тимом инсистираћу на правичности, законитости и професионализму. Обећавам да ћу градску администрацију и градски буџет прилагодити потребама грађана, а не појединаца или интересних група.“ Ово обећање је дјелимично испуњено. У првих сто дана рада Петровић је поднио чак девет тужби Окружном суду у Бијељини. Већ у априлу је поднио кривичне пријаве против одговорних људи у ЈП „Воде“ Бијељина, да би у новембру поднио кривичну пријаву и против директора овог предузећа. У овом Јавном предузећу је смијењено комплетно руководство. Поднесена је кривична пријава и против директора Центра за социјални рад, након што је интерном ревизијом утврђено на неправилности у раду у овој установи. У августу је поднио кривичну пријаву Окружном тужилаштву против одговорних у ЈП Регионална депонија „Еко деп“. Ова кривична пријава је резултовала и хапшењем одговорних лица из фирме „Еко деп“ у децембру 2021. године. У децембру је поднио кривичну пријаву против фирме „Елмонт“ јер је према градоначелниковим ријечима неоснованим жалбама овог предузећа блокирано одржавање јавне расвјете у граду. Све ове поднесене пријаве Тужилаштву можемо означити као у великој мјери испуњено предизборно обећање о увођењу реда у начин трошења новца из градске касе.
Повећане су субвенције за боравак дјеце у приватним вртићима са 130.000 на 180.000 КМ. Поред овога је смањена и цијена боравка у јавном вртићу, што може значити и дјелимично испуњење пронаталитетне политике.
Пројекат реализације дринског насипа који се ради заједничким средствима са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде одвија према утврђеној динамици.
Нова аутобуска станица чије је отварање увелико требало да је завршено у 2021. години, још увијек није пуштена у рад. Као оправдање за кашњење отварања нове Аутобуске станице из градске управе се правдају да је изградња исте покренута без озбиљне студије и да је станицу требало градити на потпуно другом мјесту. Али и поред свега тога, очекује нас отварање ове станице у овој години.
Из градске управе се истиче да се ради на изградњи Ватрогасног дома и складишта цивилне заштите. Међутим, и ови пројекти су још увијек у фази реализације и нису завршени.
Из градске управе наводе и да је расписана набавка за студију о саобраћају којом би се дефинисале потребе за аутобуским превозом приградских и сеоских заједница, што је добра иницијатива, међутим, ни она није реализована у овој првој години мандата новог градоначелника. Као добар приједлог можемо навести што је предвиђена једна ноћна линија за ове заједнице што би много значило омладини из приградских и сеоских средина. Али, баш као и са претходним ставкама и ово предизборно обећање није испуњено у потпуности у првој години мандата.
Из градске управе најављују и велика улагања у путну инфраструктуру у току сљедеће године на подручју града. Међутим, чињеница је да су ово све само обећања а да је од реализације у току претходне године јако мало урађено. Потпуно иста прича је и са дуго најављиваном гасификацијом Бијељине. О овом пројекту се до сада много причало али није урађено практично ништа на конкретној реализацији. Нова градска власт нам је у одговорима навела да је све урађено што се тиче градских власти и дозвола које су требали да обезбиједе како би се овај пројекат реализовао.
На самом крају сумирајући оно што је обећано и реализовано од предизборних обећања у граду Бијељина, можемо навести да је градоначелник Бијељине у јако неповољном положају јер нема скупштинску већину. Самим тим није ни у могућности да у потпуности спроводи политике за које се залаже. Поред свега тога покренуо је неке јако значајне пријаве против руководилаца у Јавним предузећима у овом граду. Ово у сваком случају треба поздравити и подржати јер даје грађанима наду да нема недодирљивих и да они који су злоупотребљавали јавна средства не могу проћи некажњено. Међутим, са друге стране потребно је констатовати да у првих годину дана рада градоначелника јако мало је урађено конкретних пројеката у граду. Управо због ове чињенице неколицина грађана са којима смо разговарали изјавило је да су резултати градоначелника јако скромни. Наставићемо да пратимо најављене радове у путној инфраструктури као и изградњи канализационе мреже и гасовода у граду. Сви ови пројекти су најављени за текућу годину.
У складу са праксом коју смо имали код претходних текстова, неколико питања смо поставили одборницима у градској скупштини. Овога пута на питања нам је одговорила Анка Тодоровић, одборница СДС-а у градској скупштини Бијељина.
– Да ли сте ви лично и колико задовољни са оним што је власт на локалном нивоу урадила у претходних годину дана?
– Пошто градска власт у Бијељини ради у немогућим условима, урађено је највише што се могло. Рад Градоначелника се опструише свакодневно и до те мјере да је најважније било онемогућити га гдје се год може. То се најбоље види по амандманима на буџете (оба) гдје је најважније било смањити ставку за њега (добио је половину износа бившег градоначелника). Градоначелник свој рад базира на заштити буџетског новца и онемогућавању корупције и криминала. Због тога је поднио низ кривичних пријава против разних лица а доказе је јавно предочио на Скупштини. Видјећемо шта ће урадити судство и тужилаштво. Градоначелник је остварио добру комуникацију са грађанима и они му вјерују.
– Да ли су млади задовољни и остају ли у граду или има више оних који желе да оду из њега?
– Нажалост, млади и даље одлазе и то не само у потрази за послом него зато што су изгубили повјерење у систем и државу, у правду и правичност. Виде да се на дјелу и брутално остварује чувена реченица „џаба ти је што имаш квалитете ако ниси у владајућој партији…“
– Колико је по вашем мишљењу Бијељина била ускраћена и оштећена у претходном периоду из разлога што власт на локалу није била из исте политичке опције као и републичка власт?
– Пошто сам дуго одборник, знам да претходни граначелници никад нису били задовољни односом Владе према Бијељини. У Бијељину се улагало, али никада ни приближно ономе што се из ње односило путем разних издвајања. Лично сматрам да је недопустиво, неморално и незаконито да развој неке локалне заједнице мора зависити од тога која партија чини власт на нивоу Републике Српске.
На питања нам је овог пута одговорио и градоначелник Љубиша Петровић.
– Шта је од предизборних обећања у Бијељини урађено у првих годину дана?
– Најзначајнији искорак који је Градска управа учинила за годину дана јесу велики напори ка успостављању владавине права и поштовању процедура, колико је то могуће у датим околностима, ако узмемо у обзир да ја као градоначелник немам иза себе скупштинску већину. По преузимању дужности суочили смо се с многим неправилностима у раду претходне власти, нетранспарентним процедурама и основама сумње у бројне незаконитости. У претходних годину дана поднијели смо неколико кривичних пријава против одговорних у градским предузећима, попут „Водовода“, „Еко-депа“, Центра за социјални рад…Установили смо да „Водовод“ дугује 16,2 милиона марака, да је 90 одсто уговора потписано путем директног споразума, без расписивања јавних набавки, да је кршен Закон о раду, Закон о пословању јавних предузећа и низ других прописа. Тако имамо случај да се у „Водоводу“ радни налози не поклапају са извршеним радовима, приказано је да је изграђен километар водоводне мреже, а изграђено је 200 метара. Јавно смо указивали да су приватне виле и базени грађени материјалом који је плаћао „Водовод“. Поставили смо основ сумње о извршењу кривичног дјела и то пријавили надлежном тужилаштву.
Слично је и у „Еко-депу“ гдје смо установили основ сумње за извршење кривичног дјела, тако што су умањиване количине примљеног отпада, да би фирма која довози отпад платила мање. Након што смо поднијели пријаве, тужилаштво је реаговало и три лица су ухапшена, а у току је истражни поступак. Тако су радили и у Центру за социјални рад. Дијелили су социјалну помоћ људима који нису у стању социјалне потребе, што је служило као један од механизама куповине гласова пред изборе, због чега смо, такође, поднијели пријаву. Узевши у обзир претходно наведено, сматрам да је, када је ријеч о мојим предизборним обећањима, учињен кључан корак, а то је борба са криминалом и корупцијом, који су оковали јавна предузећа. Ми на том пољу крајње посвећено радимо, јер је то темељ да се успостави ред, којег је обичан човјек жељан.
– Шта је започело да се реализује?
– Започели смо изградњу новог Ватрогасног дома и складишта Цивилне заштите. И изградња нове аутобуске станице је настављена. Након три године, откочили смо пројекат гасификације и издали све дозволе из наше надлежности. Имамо увјеравања да ће до краја године бити прикључени први корисници, а циљ Градске управе је да субвенционише цијену прикључка. Наставља се и изградња радионица у Техничкој школи „Михајло Пупин“, а започели смо и процес издавања сагласности и дозвола за градњу Друштвеног дома у Амајлијама. Ту је и низ других послова који се односе на комуналну инфраструктуру, као што су асфалтирање и реконструкција улица и путева, водоводне и електро мреже, уређење паркинг простора…
– Шта је планирано да се уради у следећем периоду?
– Планирали смо да ускоро отпочне градња градске спортске дворане. Идејни пројекат је завршен, након чега слиједи даља процедура, и трудићемо се да што прије почне изградња.
Такође, планирамо и израду три регулациона плана – “Индустријска зона 4“, „Агротржни центар“ и „Лединци 2“. Ту су и главни пројекти за изградњу канализационе и саобраћајне мреже у Рачанској, Београдској и Улици Димитрија Туцовића, са припадајућим улицама, затим за реконструкцију Улице Стефана Дечанског – 2. фаза, као и идејни пројекат за изградњу вишепородичног стамбеног објекта у Амајлијама, те главни пројекат адаптације поткровља у вртићу у склопу парохијског дома Петропавловског храма.
Морам напоменути да је приликом доношења буџета за ову годину скупштинска већина ускратила велики износ средстава за комуналну инфраструктуру, као и чињеницу да је Бијељина добила само 750.000 КМ за путну инфраструктуру са републичког нивоа, док су много мање локалне заједнице добиле исти или већи износ.
– Колико сте задовољни до сада урађеним?
– Говорити са позиције првог човјека града о томе није нимало захвално, нарочито ако имамо у виду сложене политичке прилике на локалном нивоу, али и општи друштвени и политички амбијент који креира републичка власт. У таквој атмосфери, могу рећи да сам дјелимично задовољан, јер започето је много тога што желим да се унаприједи у нашој Семберији, нарочито у погледу праведније расподјеле новца и заустављања преливања читавих богатстава из јавних предузећа на рачуне појединаца. Управо због такве бахатости и безакоња обичан човјек бива све сиромашнији, и то је оно чему се мора стати у крај. Као што сам претходно навео, ми смо у оквиру своје надлежности, предузели озбиљне кораке у том правцу, и увјеравам грађане да ће се таква пракса наставити и убудуће, гдје год установимо сумњу у незаконито пословање.
Рестарт Српска