Правосуђе у Републици Српској свакодневно се носи са мноштвом проблема. Од недостатка средстава (која би помогла да нпр. судије имају много веће плате, због јачања њихове независности у раду или да сви приправници буду плаћени за свој рад), преко пресуда за чије је доношење некада потребан невјероватно дуг период, до лоше опремљености појединих судова.
Проблемима свакако не доприносе контроверзне одлуке судова у одређеним случајевима. Било да се ради о кривичним дјелима против полног интегритета у коме починиоци тих дјела добију симболичне казне или о привредним малверзацијама и тужбама које на крају буду одбачене или одбијене на судовима, судске одлуке често знају бити извор правне и животне несигурности коју осјећају грађани. Због таквих пресуда грађани немају повјерење у правосудне органе, јер сматрају да су они под утицајем друге гране власти, странака, „бизнисмена“ или некога четвртог. Девалвирање осјећаја да се у Републици Српској може добити праведна пресуда у било ком поступку (грађанском, кривичном или управном) довела је до тога да све мање људи сматра да је судска власт независна.
Рјешење овог проблема није једноставно. За рјешавање је потребан континуиран и вишегодишњи интердисциплинарни рад стручњака из правне, политиколошке, економске и других области и примјењивање рјешења до којих се дође у пракси.
Један од првих корака ка „оздрављењу“ судова у Републици би свакако требало да буде јавно објављивање на интернет сервису пресуда свих судова у Српској. Дакле, основни и окружни судови, Врховни суд, окружни привредни судови и Виши привредни суд би све своје пресуде требало да објаве на специјализованом интернет сервису за претрагу и читање судских одлука. Добра пракса у овом смислу већ постоји у Републици. То су свакако портали на којима се могу наћи одређене пресуде нпр. Вишег привредног суда (https://goo.gl/7wejeG) или пресуде Врховног суда (https://goo.gl/YRkXQe). Такође, када је у питању цијела БиХ, ту је портал на коме се могу наћи одлуке Уставног суда (https://goo.gl/Qf3yYv).
Наравно, при објављивању пресуда на интернету би се обратила посебна пажња на поштовање закона и заштиту приватности одређених лица. Ту прије свега мислим на посебну заштиту малољетника, посебну заштиту жртава у случајевима силовања и сл. Најбољи примјер како организовати потпуно функционалан систем претраге предмета по многим карактеристикама (врсти случаја, датуму, кључним ријечима, повредама одређених одредби…) је интернет портал HUDOC. На њему се могу наћи пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру (https://goo.gl/3UNe3E).
Објављивање свих пресуда није посао који се може урадити преко ноћи. То је дугогодишњи процес који треба да се ради на здравим основама уз ангажовање стручњака из области које су потребне да се све уради на најбољи могући начин.
Дејан Лучка
20.02.2017. године