• f
  • i
  • t
  • y
  • CIR
  • LAT
  • Почетна
  • Програм
  • Ко смо ми
  • Постани члан
  • Статут
  • Прелетачи
  • Блог
  • Контакт
✕
ЛУКА КЕЦМАН ВЕЗИВАО И ФИЗИЧКИ КАЖЊАВАО СВОЈЕ УЧЕНИКЕ
14/03/2017
Владе ентитета одлично сарађују када треба да наносе штету својим становницима
16/03/2017

„DOING BUSINESS“ У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ

Извјештај „Doing Business“ представља покушај Свјетске банке да једном годишње уради евалуацију регулаторног пословног окружења за 190 држава свијета, анализирајући искључиво објективне индикаторе – услове за покретање бизниса, добијање грађевинских дозвола, упис својине на непокретностима, плаћање пореза, заштиту мањинских инвеститора, добијање кредита, итд. Дакле, он узима у обзир, прије свега, оне услове пословања који у највећој мјери зависе од државних политика (квалитет регулативе) и начина на који се те политике спроводе (ефикасност администрације). Општеприхваћено је да економије које се налазе на врху „Doing Business“ листе имају пословно окружење које носи низак ниво регулаторног оптерећења привредним субјектима, па је пословање у њима предвидљивије, лакше и јефтиније. Нажалост, Босна и Херцеговина није међу тим државама. Она се према извјештају за 2017. годину налази на неславном 81. мјесту и биљежи пад од 2 мјеста у односу на претходну годину , док се све земље региона налазе испред ње. Стање је најлошије у погледу лакоће покретања бизниса, добијања грађевинских дозвола, прикључка на електродистрибутивну мрежу, плаћања пореза и регистрације својине, па у тим областима можемо да позавидимо и неким афричким земљама.

Извјештај „Doing Business“ има своје недостатке јер не узима у обзир показатеље попут величине тржишта, макроекономске стабилности, стања финансијског система, квалитета инфраструктуре, распрострањености мита и корупције, транспарентности, обучености радне снаге и сл. те понекад даје необичне (и нелогичне) резултате. Тако се нпр. у области заштите мањинских инвеститора или покретања бизниса поједине земље Западног Балкана налазе испред неких земаља Европске уније, а Македонија испред Швајцарске. И поред тога, он је, несумњиво, први извор којег страни инвеститори анализирају приликом одлучивања да ли ће инвестирати у некој земљи. Штавише, показало се да свјетски медији неће анализирати појединости и нелогичности у резултатима које Свјетска банка презентује у овом Извјештају, већ ће сви редом „славити“ успјех оне државе која направи најзначајнији помак на листи. Стога би БиХ требало да искористи ове „рупе“ и да се брзим реформама позиционира што ближе врху листе како би привукла пажњу инвеститора широм свијета, а да то није немогуће показује примјер Србије, која је за само двије године „скочила“ за 44 мјеста и Македоније која се позиционирала на 10. мјесту.

Како то можемо учинити?

Иако је Република Српска предузела кораке како би олакшала покретање бизниса, скратила рокове и смањила трошкове (увођење једношалтерског система регистрације, смањење минималног оснивачког капитала за д.о.о. на 1,00 КМ итд), БиХ се и даље налази на самом дну листе у погледу лакоће покретања бизниса (174. мјесто). Узрок томе је, првенствено, стање у Федерацији БиХ гдје је за покретање посла потребно проћи 12 различитих процедура, које трају 65 дана, уз трошкове који су 2,8 пута већи у односу на земље региона. Ипак, и у Републици Српској је неопходно додатно смањити трошкове за покретање посла, а прије свих, накнаду за нотарску обраду оснивачког акта (и његових измјена и допуна), која сада износи минимално 300,00 КМ+17% ПДВ-а (осим за једночлана друштва, код којих се не захтијева нотарска обрада оснивачког акта), као и накнаду за присуство нотара на скупштини друштва и вођење нотарског записника, тако да за друштва чија је вриједност основног капитала мања од 50.000,00 КМ, накнада не прелази 100,00 КМ, а за друштва са капиталом до 100.000,00 КМ да не прелази 150,00 КМ. Постојеће, изразито високо утврђене нотарске накнаде представљају велико оптерећење за мала и средња привредна друштва. Такође, неопходно је скратити вријеме потребно за добијање ПДВ броја јер тај поступак пред УИО БиХ неријетко траје и 3 мјесеца.

Како је стање алармантно и у области добијања грађевинских дозвола (170. мјесто), то је потребно што прије реализовати пројекат увођења електронске грађевинске дозволе, како би се њено прибављање олакшало, убрзало и учинило транспарентнијим, а потом систем електронских дозвола увезати са нотарима, Пореском управом и катастром непокретности, те значајно смањити административне таксе и накнаде које прате добијање грађевинске дозволе. Иако би се на овај начин смањили директни приходи за локалне самоуправе који су до сада прикупљани кроз накнаде, значајно би порастао обим инвестиција, смањила би се нелагална градња, те би укупан салдо ипак био позитиван. Примјер је Србија која је већ увела систем еДозволе и смањила административне трошкове градње, што је довело до великог пораста броја издатих дозвола. Посљедично, приходи локалне самоуправе од накнаде за уређивање грађевинског земљишта су у 2015. години били већи за око 3% у односу на 2014. годину, а у првој половини 2016. године чак 18% већи у односу на прву половину 2015. године.

Електропривреда БиХ би требало да смањи број процедура потребних за прикључак објекта на електродистрибутивну мрежу на максимално 5, скратити вријеме потребно за прикључење и снизити трошкове за минимално 1-2%, како бисмо се приближили бар регионалном просјеку.

У погледу регистрације својине, неопходно је преко постојећег портала еКатастар (који нема никакву функцију јер су презентовани подаци незванични и не могу се користити ни за какве личне или пословне намјене) омогућити да се електронским путем подносе захтјеви и преузимају катастарски и земљишнокњижни подаци – копије катастарских планова, изводи/преписи посједовних листова, изводи из земљишних књига. Ово можемо учинити по угледу на сусједну Хрватску која је већ пустила у примјену систем еКатастра и тиме окончала активности на успостављању Заједничког информационог система катастра и земљишних књига и његовог подсистема One Stop Shop. То би појефтинило, олакшало и убрзало процес регистрације непокретности у катастарском и земљишно-књижном систему, подигло ниво правне сигурности у промету некретнина, рационализовало и поједноставило пословање, информације из катастра и земљишних књига могле добити одмах и могле би се провјерити у сваком тренутку.

У погледу плаћања пореза, препорука је да се додатно унаприједи и олакша електронска пријава пореза те да се омогући пријава пореза путем мобилне апликације.  С друге стране, паралелно са олакшањем услова пословања у БиХ, потребно је размислити о увођењу еколошког пореза у складу са стандардима ЕУ, како не бисмо постали пожељна дестинација за прљаву индустрију.

Ово су само неке од мјера које се могу брзо и релативно лако спровести, а које би сасвим сигурно олакшале пословање у БиХ, подигле рејтинг наше државе у пословном свијету и привукле инвеститоре. Наравно, неопходно је паралелно са спровођењем ових реформи континуирано радити на унапређењу свих раније наведених околности које ова листа не узима у обзир, јер само тако можемо имати истински здраву економију и здраво пословно окружење.

Објави
Stefan Blagić

Повезани постови

21/08/2023

Preporuke i smjernice – IZMJENA I DOPUNA ZAKONODAVSTVA


Опширније

Коментари су затворени.

logo

Ми смо организација која се бави демаскирањем свих погрешних и абнормалних процеса који су, захваљујући комплетном политичком естаблишменту у Републици Српској и БиХ, постали нормални.

Удружење „РеСтарт Српска“ основано је због потребе давања одговора и нуђења рјешења у погледу актуелне друштвено-политичке ситуације у земљи и рјешавања проблема који произлазе из ње. Циљ сваког младог демократског друштва (као што је Република Српска) је тежња ка јачању својих политичких, економских и друштвених потенцијала који ће га сврстати у ред развијених демократија.

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
РеСтарт Српска - ReStart Srpska
1 day ago
РеСтарт Српска - ReStart Srpska

Данас смо се одазвали на позиве забринутих трговаца на тзв. Малој пијаци у бањалучком насељу Обилићево/Мејдан. Трговци су нас звали јер су били забринути за свој статус, с обзиром на то да су из градске управе ријешили да поставе штандове на којима би се одвијала продаја.

Радници су се плашили да неће сви моћи да заузму штандове и да ће трошкови истих бити превелики.

У разговорима са представницима градске управе, договорено је да трошкови закупа јавних површина буду симболични, а из градске управе нам је обећано да ће се додатно смањити (сада је предвиђено неких 100-200 КМ годишње).

Добра ствар је што ће се овим ријешити сама естетика насеља и трговци неће више по гајбама продавати своје прозиводе, али са друге стране, појединим мјештанима који су се жалили на хигијену (смеће и мишеве) проблем неће бити ријешен.

Међутим, остаје чињеница да ће се малом броју људи који нису успјели да добију штанд онемогућити продаја њихових производа.

Ми смо понудили правну помоћ свим трговцима и надамо се да ће градска управа уложити додатан напор да до краја ријеши започету идеју.
... Види вишеВиди мање

View on Facebook
· Share
Поделите на Фејсбуку Делите на Твитеру Дели на Линкед Ин Подели путем е-поште
РеСтарт Српска - ReStart Srpska
2 days ago
РеСтарт Српска - ReStart Srpska

Isto kao i "patriote" u Republici Srpskoj.

Preuzeto sa: Buka portal
... Види вишеВиди мање

View on Facebook
· Share
Поделите на Фејсбуку Делите на Твитеру Дели на Линкед Ин Подели путем е-поште
РеСтарт Српска - ReStart Srpska
3 days ago
РеСтарт Српска - ReStart Srpska

Nevjerovatna informacija. ... Види вишеВиди мање

View on Facebook
· Share
Поделите на Фејсбуку Делите на Твитеру Дели на Линкед Ин Подели путем е-поште
РеСтарт Српска - ReStart Srpska
3 days ago
РеСтарт Српска - ReStart Srpska

Da li je Dražen Vrhovac (narodni poslanik i VD direktora IRB) kao narodni poslanik glasao za izvještaj VD direkotra IRB-a?

Ustanovljeno je da nije bilo sukoba interesa, jer "njegova konzola nije radila", pa nije mogao da glasa sam za sebe...
... Види вишеВиди мање

View on Facebook
· Share
Поделите на Фејсбуку Делите на Твитеру Дели на Линкед Ин Подели путем е-поште
РеСтарт Српска - ReStart Srpska
4 days ago
РеСтарт Српска - ReStart Srpska

Ужасно и погрешно је ово што чини Министарство здравља.

Људи који доносе одлуке нису уопште свјесни ужаса који проживљавају и дjеца и родитељи, а најгоре од свега је што се понашају као наредбодавци, умјесто као сервис овим тешким социјалним категоријама.
... Види вишеВиди мање

Ne može i novčana pomoć i škola: Roditelji djece sa poteškoćama moraju da biraju

srpskainfo.com

Roditelji djece sa poteškoćama u Srpskoj moraju da izaberu: ili će primati naknadu za njegovatelja ili će im dijete ići u školu. Ne može oboje.
View on Facebook
· Share
Поделите на Фејсбуку Делите на Твитеру Дели на Линкед Ин Подели путем е-поште
Učitaj još

restartsrpska Пратити

@ ·
now

Одговорите на Твитеру Ретвитујте на Твитеру Као на Твитеру Twitter
Load More

Тагови

akcize antivakseri banja luka banjaluka bih birački odgovri DNS dodik incko izbori izborni zakon korona korona virus mandat Milorad Dodik mup obećanja opozicija PDP Porezi privreda protest republika srpska restart restart srpska rs SDS snsd srpsko jedinstvo stefan blagić vakcinacija velizar Velizar Antić vlada rs vlast zabrane zakon zdravstvo Влада Правда за Давида РТРС СНСД република српска српска унибл
  • Почетна
  • Постани члан
  • Програм
  • Ко смо ми?
  • Статут
  • Блог
Подржи нас
© 2022 РеСтарт Српска | ReStart Srpska
  • f
  • i
  • t
  • y
  • CIR
  • LAT