• f
  • i
  • t
  • y
  • CIR
  • LAT
  • Почетна
  • Програм
  • Ко смо ми
  • Постани члан
  • Статут
  • Прелетачи
  • Блог
  • Контакт
✕
Шта то (не) раде наше студентске организације?
11/04/2017
Њемачки медији: Партије у БиХ као мафијашки картели
13/04/2017

Три фонда за привредни спас Српске

Да не буде забуне, РеСтарт Српска се залаже за постојање фондова, али не у систему какав постоји данас. Како је партократија узела маха у свим сегментима друштва, тако је узела и у фондовима, па је подобним омогућено да се богате на штету државе. То је темељна грешка у тренутно уређеном систему фондова.

Што више политичарима и бирократама омогућите да расподјељују јавни новац, то је већи простор за корупцију. „Канцеларијски бирократа не може боље од привредника препознати добар посао.“ Злоупотреба новца пореских обвезника се једино спрјечава ако се јавним новцем управља по унапријед одређеним егзактним правилима – аутоматски. Дакле, правила ће се унапријед тачно и спрецифично одредити, па ће тако простор за малверзације нестати.

Какви фондови треба да постоје?

Први фонд је социјални фонд, који би требало да исплаћује „минималце“, тј. законски одређену најнижу плату и радницима повезује стаж док се јавна предузећа не реструктуишу и/или приватизују, након чега би се из овог фонда исплаћивале отпремнине радницима који се одреде као вишак. Примјера ради, овакав фонд би се могао примијенити на случај вишка радника у Жељезницама Републике Српске, из којег би се могле исплаћивати отпремнине. Код јавних предузећа која су превише дужна и не могу да плаћају обавезе односно доприносе својим радницима, такође. НЕДОПУСТИВО ЈЕ ДА РАДНИЦИ ЗБОГ НЕПЛАЋЕНИХ ДОПРИНОСА НЕ МОГУ ДА СЕ ЛИЈЕЧЕ ИЛИ ИДУ У ПЕНЗИЈУ.

Колатерални фонд гарантовао би кредите које пословне банке дају предузећима односно предузетницима, смањујући тиме каматну стопу приватних банака (претходно је неопходно да са тржишта нестану банке чији је (су)власник држава, што подразумијева и реорганизацију ИРБ-а). Гаранција кредита би била 40 одсто, па би у случају да неко жели да добије предузетнички кредит од милион конвертибилних марака, држава гарантовала 400 000 марака, под условом да банка смањи каматне стопе кредитима који се додјељују привреди. Логика је сљедећа: Иако држава гарантује 40 одсто кредита, остатак кредита је приватни новац приватних банака, стога ће банка итекако да мари за новац који позајмљује. Приватна банка, а не држава, би такође контролисала реализацију тог кредита, тако да би било практичо немогуће пласирање кредита на начин како су пласирани кредити нпр. од стране ИРБ-а у Фармленд.

Фонд за улагање капитала  би требало да заједно са другим приватним фондовима улаже у сектор информационих технологија (у идеалном случају радило би се о комбинацији приватног и државног новца). Овај фонд, као и пословна банка, финансијски помаже предузећа, али за разлику од пословне банке (којој се враћа новац са каматама), он постаје сувласник предузећа. Да би банке позајмиле новац, оне траже да предузеће успјешно послује неко вријеме. Предузећа која тек почињу са радом немају такву историју и треба им новац за развој. Фондови за рана улагања би дијелили почетни ризик са таквим предузећима, не тако што им позајмљују новац и траже камату, већ тако што за позајмљени новац добијају дио власништва који касније, ако предузеће буде успјешно, могу на тржишту продати за много више новца. Фонд за рано улагање капитала је фонд који треба да се састоји од новца који је дала држава и неколико приватних фондова који желе да увећају свој капитал. Овдје, као и у случају колатералног фонда, одлуку о инвестирању доноси приватни актер, а не државни службеник и то је суштина свега.

У посљедња два случаја дешава се комбиновано улагање приватног и јавног новца, али контролу улагања врши приватни сектор, који мора да брине за свој новац, за разлику од политичара и бирократа који “брину” за туђи новац.

Шта се дешава када бринете за туђи новац?

Узмите нпр. да морате да купујете рођендански поклон особи коју не познајете, а новац за тај поклон вам је дала друга особа коју не познајете. С обзиром на то да ви не знате особу којој купујете поклон, а ни сам новац није ваш, ви се нећете претјерано бринути о квалитету ствари коју купујете, јер немате мотивацију да о томе бринете. Нећете гледати да ли ћете за новац којим располажете добити адекватну вриједност поклона. Тако је и са државним фондовима о којима се брину државни службеници. Располажу новцем који није њихов и додјељују га људима које не познају (или још горе, дешавају се и случајеви коруптивног дјеловања).

Са друге стране, када управљате својим новцем ( као што је у случају приватних фондова), у вашем је интересу да новац пласирате на најбољи могући начин како би вам се вратио назад и како би зарадили.

Стефан Благић

Објави
Stefan Blagić

Повезани постови

21/08/2023

Preporuke i smjernice – IZMJENA I DOPUNA ZAKONODAVSTVA


Опширније

Коментари су затворени.

logo

Ми смо организација која се бави демаскирањем свих погрешних и абнормалних процеса који су, захваљујући комплетном политичком естаблишменту у Републици Српској и БиХ, постали нормални.

Удружење „РеСтарт Српска“ основано је због потребе давања одговора и нуђења рјешења у погледу актуелне друштвено-политичке ситуације у земљи и рјешавања проблема који произлазе из ње. Циљ сваког младог демократског друштва (као што је Република Српска) је тежња ка јачању својих политичких, економских и друштвених потенцијала који ће га сврстати у ред развијених демократија.

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
РеСтарт Српска - ReStart Srpska
1 day ago
РеСтарт Српска - ReStart Srpska

Данас смо се одазвали на позиве забринутих трговаца на тзв. Малој пијаци у бањалучком насељу Обилићево/Мејдан. Трговци су нас звали јер су били забринути за свој статус, с обзиром на то да су из градске управе ријешили да поставе штандове на којима би се одвијала продаја.

Радници су се плашили да неће сви моћи да заузму штандове и да ће трошкови истих бити превелики.

У разговорима са представницима градске управе, договорено је да трошкови закупа јавних површина буду симболични, а из градске управе нам је обећано да ће се додатно смањити (сада је предвиђено неких 100-200 КМ годишње).

Добра ствар је што ће се овим ријешити сама естетика насеља и трговци неће више по гајбама продавати своје прозиводе, али са друге стране, појединим мјештанима који су се жалили на хигијену (смеће и мишеве) проблем неће бити ријешен.

Међутим, остаје чињеница да ће се малом броју људи који нису успјели да добију штанд онемогућити продаја њихових производа.

Ми смо понудили правну помоћ свим трговцима и надамо се да ће градска управа уложити додатан напор да до краја ријеши започету идеју.
... Види вишеВиди мање

View on Facebook
· Share
Поделите на Фејсбуку Делите на Твитеру Дели на Линкед Ин Подели путем е-поште
РеСтарт Српска - ReStart Srpska
2 days ago
РеСтарт Српска - ReStart Srpska

Isto kao i "patriote" u Republici Srpskoj.

Preuzeto sa: Buka portal
... Види вишеВиди мање

View on Facebook
· Share
Поделите на Фејсбуку Делите на Твитеру Дели на Линкед Ин Подели путем е-поште
РеСтарт Српска - ReStart Srpska
3 days ago
РеСтарт Српска - ReStart Srpska

Nevjerovatna informacija. ... Види вишеВиди мање

View on Facebook
· Share
Поделите на Фејсбуку Делите на Твитеру Дели на Линкед Ин Подели путем е-поште
РеСтарт Српска - ReStart Srpska
3 days ago
РеСтарт Српска - ReStart Srpska

Da li je Dražen Vrhovac (narodni poslanik i VD direktora IRB) kao narodni poslanik glasao za izvještaj VD direkotra IRB-a?

Ustanovljeno je da nije bilo sukoba interesa, jer "njegova konzola nije radila", pa nije mogao da glasa sam za sebe...
... Види вишеВиди мање

View on Facebook
· Share
Поделите на Фејсбуку Делите на Твитеру Дели на Линкед Ин Подели путем е-поште
РеСтарт Српска - ReStart Srpska
4 days ago
РеСтарт Српска - ReStart Srpska

Ужасно и погрешно је ово што чини Министарство здравља.

Људи који доносе одлуке нису уопште свјесни ужаса који проживљавају и дjеца и родитељи, а најгоре од свега је што се понашају као наредбодавци, умјесто као сервис овим тешким социјалним категоријама.
... Види вишеВиди мање

Ne može i novčana pomoć i škola: Roditelji djece sa poteškoćama moraju da biraju

srpskainfo.com

Roditelji djece sa poteškoćama u Srpskoj moraju da izaberu: ili će primati naknadu za njegovatelja ili će im dijete ići u školu. Ne može oboje.
View on Facebook
· Share
Поделите на Фејсбуку Делите на Твитеру Дели на Линкед Ин Подели путем е-поште
Učitaj još

restartsrpska Пратити

@ ·
now

Одговорите на Твитеру Ретвитујте на Твитеру Као на Твитеру Twitter
Load More

Тагови

akcize antivakseri banja luka banjaluka bih birački odgovri DNS dodik incko izbori izborni zakon korona korona virus mandat Milorad Dodik mup obećanja opozicija PDP Porezi privreda protest republika srpska restart restart srpska rs SDS snsd srpsko jedinstvo stefan blagić vakcinacija velizar Velizar Antić vlada rs vlast zabrane zakon zdravstvo Влада Правда за Давида РТРС СНСД република српска српска унибл
  • Почетна
  • Постани члан
  • Програм
  • Ко смо ми?
  • Статут
  • Блог
Подржи нас
© 2022 РеСтарт Српска | ReStart Srpska
  • f
  • i
  • t
  • y
  • CIR
  • LAT